Akya balığı

AKYA BALIĞI Uskumrugillerden olup, eti lezzetli, kemikli bir balık (Lichia amia). Ege ve Akdeniz’de, Atlantik ve Pasifik Okyanusu’nda yaşar.
Akbalık olarak da bilinen akyabalığının dişleri yoktur ve boyu bir metreye kadar varabilir.
Vücudu üzerinde ufak pulları olan, 8 ile 50 kg.gelebilirç tesbitlere göre deniz dibinde sürüler halinde yaşamayı seven, ortalama olarak 70cm.uzunluğunda bulunan, canavar bir deniz balığıdır.

Çok güçlü, mücadeleci ve günümüzün nadir yakalanan balılarından akya, yöresel olarak çıplak, kuzu balığı, leka ve bazen de iskender balığı gibi isimlerle de anılır.
Vücudu elipse yakın yanlardan basıkdır. Sırtı mavi veya yeşil-kahverengi, yanal çizginin altı parlak beyazdır. Gençlerinde yanlarda kahverengimsi bantlar bulunabilir. Vücuduna çok iyi işlemiş küçük pulları vardır, bu pullar o kadar iyi işlemiştir ki balık sanki pulsuzmuş gibi durur, bu nedenle de çıplak denilir hatta bazen pulsuz olarak da anılır; Kafasında pul bulunmaz, sırt yüzgeci çifttir birinci sırt yüzgeci alışılmışın dışında sekiz dikenden oluşur ve bu dikenlerin başa yakın olan birincisi ileri dönüktür; Bu dikenler sularımızdaki benzer diğer balıklardan ayırıcı özelliklerinden biridir.

İkinci sırt yüzgegi ile anal yüzgeci hemen hemen aynı hizadan başlar. İkinci sırt ve anal yüzgeçlerinin uzantıları siyahımsıdır, bu siyahlık diğer yüzgeçlerinin (yan ve kuyruk) uçlarında da görülebilir. kuyruk yüzgeci çatal şeklindedir. çok gelişmiş sırt ve anal yüzgeci ile akya su içinde çok hızlı hareket eden, sert manevralar yapabilen çevik bir balıktır.

Kafası ve ağzı büyüktür, alt çene üste göre daha uzundur; gözleri normal boydadır. Ağzında zımpara kağıdı gibi dişler vardır, bunlar takım kesmese de ciddi şekilde yıpratır; ayrıca dilinde ve damağında avı tutucu geriye dönük dişler (vomer) bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP error in Ad Inserter block 16 - Block 16
Notice: Undefined variable: oturum