BAYAGI MUSUR BALINA YUNUS BALIĞI

Balinalar ve yunuslar birbirleri ile oldukça yakın akrabalar ve balina olarak adlandırılan altı deniz memelisi aslında yunus. Bayağı musurmusur ya da bilimsel ismi ile Phocoena phocoena da bir yunussu balina cinsiMusurgiller familyasına dahil olan bu deniz memelisi yunussu balina yani ne balina ne de yunus olarak kabul ediliyor. Her ne kadar kendine özgü bir tür olsa da balinalar ve yunuslardan ortak özellikler taşıdığı için yunussu balina olarak tanımlanıyor.

Musuru ilk görüşte bir yunus balığından ayırt etmek bizler için neredeyse imkansız, zira bu deniz memelisi dış görünüş olarak tamamen bir yunusa benziyor. Bayağı musur yavruları 67-85 santim boylarındayken yetişkin bayağı musurlar maksimum 1,4-1,9 metre boya ulaşabiliyorlar. Bayağı musurların dişileri 76 kg ağırlığa ulaşırken erkek musurların ağırlığıysa sadece 61 kilo civarında oluyor. Bizler için bayağı musurları yunuslardan ayırt etmek oldukça zor olsa da musurların yunuslardan farklı olarak gagaları bulunuyor.

Bayağı musur ve diğer tüm musurgiller yengeç ile kafadan bacaklı deniz canlılarını yiyerek beslenirler. Bu yunusumsu balina türü aşırı hızlı yüzmesi ile tanınır. Diğer birçok yunus türü gibi musur da sudan dışarıya zıplar ancak bu hareketi yunuslar kadar akrobatik ve görkemli değildir.

Bayağı musurun yaşam ya da daha doğru bir ifade ile dağılım alanı oldukça geniştir ve bu türe Türkiye’de de rastlanır. Türkiye’de yalnızca Karadeniz kıyılarında görülen bayağı musur ılık olarak tanımlanabilecek ortalama olarak 15 derece sıcaklığındaki sularda yaşarlar. Türkiye’nin yanı sıra Kuzey kutbunda, İspanya’da, Bering boğazı, Newfoundland Adaları, İrlanda, Norveç, İsveç gibi çok sayıda bölgede de yaşarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP error in Ad Inserter block 16 - Block 16
Notice: Undefined variable: oturum