Mavi cerrah balığı

Mavi cerrahbalıkları canlı renkleri ve barışçıl halleriyle akvaryum dünyasında önemli bir yer edinmişlerdir. Bu planktivor balıklar birçok cerrahbalığının aksine ağrılı olarak planktonla beslenirler. Özellikle genç bireyler, doğada, papazbalıklarıyla birlikte sürüler halinde sert mercanların üzerinde akıntıya karşı yüzüp geçen planktonları yakarlar ve bir tehlike halinde sert mercanların dallarının aralarına dalarlar. Mavi cerrahbalıkları büyükçe yosun tüketimleri artar bu nedenle yosunu da diyetlerinden eksik etmemelisiniz.

Mavi cerrahbalıkları geceleri uyumak için sert mercanların dallarının arasını ya da kayaların altını tercih eder. Kayaların altındaki çok ince çatlaklara dahi yan yatıp girebilir. Birçok kişi balığını yerde yan yatmış vaziyette ilk defa gördüğünde öldüğünü sanır ama bu mavi cerrahbalıklarının klasik uyuma stilidir.

Black_Blue_Tang_-_Ian_Rodericks.thumb.jp


Çok nadir bulunan melanistik (siyah) mavi cerrahbalıkları genellikle çok yüksek fiyatlara satılır – Ian Rodericks

Bu cerrahbalıklarının mavi gövdelerinin üzerindeki gözünden başlayıp kuyruğuna uzanan siyah desen gözünü avcıların görmesini engelleyip balığa koruma sağlar. Sırttaki bu çizgi kuyruk kısmında gövdenin ortasından geçen başka siyah bir çizgiyle birleşir. Bu iki çizgi balık yaşlandıkça birbirine uzanır ve bir süre sonra birleşirler. Bu da balığa ressam paletine benzeyen bir desen kazandırır. Ayrıca balık büyüdükçe yüzünde minik kabarcıklar da oluşur. Afrika’nın doğusundan gelen mavi cerrah balıkları karın kısmı sarıdır ve büyükçe bu sarılık artar. Hatta bazı bireylerin yüzgeçleri kırmızı olabilir. Çok nadir de olsa siyah renkte mavi cerrahbalıkları da görülebiliyor. Bunun bölgesel bir renk varyasyonu yerine genetik bir sapma olduğunu düşünülmektedir çünkü belirli bir bölgede yaşayan siyah renkteki mavi cerrahbalıklarının varlığına dair bir bilgi yok. Bu tarz genetik sapmalar tüm canlı türlerinde görülebiliyor ve evrimin önemli bir ayağını oluşturuyor. 

One thought on “Mavi cerrah balığı

  • Aralık 12, 2019 tarihinde, saat 6:40 am
    Permalink

    Cerrah kesin kesip biçiyor diger balıkları:))

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP error in Ad Inserter block 16 - Block 16
Notice: Undefined variable: oturum